Uzależnienie od komputera

Drodzy rodzice i uczniowie!

Podczas trwania pandemii COVID 19 i wymogu nauki zdalnej  oraz pracy zdalnej, trudno jest ocenić kwestię nadmiernego korzystania z komputera i sieci internetowej. Zarówno my dorośli jak i nasze dzieci nagminnie korzystamy ze sprzętów multimedialnych, internetu i mediów. Izolacja i nieznaczne kontakty towarzyskie przyczyniają się do ograniczenia możliwości realizacji zainteresowań i zdrowego stylu życia  takich jak ruch na świeżym powietrzu, kontakty z  przyjaciółmi, udział w imprezach czy uprawianie sportów. Aby zorganizować sobie czas wolny i zapełnić lukę kontaktów społecznych coraz częściej używamy smartfonów, komputerów i innych nośników medialnych. Takie postępowanie powoduje, że w niezauważalny dla nas samych sposób uzależniamy się od mediów społecznościowych, nagminnego korzystania ze smartfonów, komputerów i internetu.

 

Jeśli obserwujemy u bliskich lub u siebie samego niepokojące objawy  wymienione poniżej, należy szukać pomocy terapeuty uzależnień, psychologa lub lekarza specjalisty.

  • Zmiany w samopoczuciu fizycznym: bóle głowy, bóle mięśni, przemęczenie i poczucie osłabienia, problemy ze snem.
  • Zmiany w samopoczuciu psychicznym: uczucie stałego napięcia i rozdrażnienia, narastające uczucie złości bez powodu, huśtawki nastroju, poczucie monotonii życia bez internetu i „Bycia on-line”, zwiększony niepokój, nieokreślony lęk, apatia, obojętność, użalanie się nad sobą.
  • Zmiany w trybie życia: zaniedbywanie obowiązków domowych, odkładanie ważnych czynności codziennych i planowanych zajęć, ucieczka w samotność.
  • Zmiany w kontaktach z ludźmi: narastanie konfliktów z innymi, nieuzasadnione pretensje do innych, przeżywanie złości w relacjach z bliskimi, zmiana w kontaktach – poszukiwanie ludzi z podobnymi problemami, odrzucanie pomocy innych ludzi, skupianie się na problemach innych osób w sieci, izolowanie się od ludzi.

Przesyłam dla Państwa rodzinfilmiki edukacyjne, które być może pomogą w rozpoznaniu początkowych faz problemu oraz grę edukacyjną dla naszych uczniów, która w prosty sposób przedstawi zachowanie dziecka podczas nagminnego korzystania z komputera i internetu. Zachęcam do skorzystania z linku.

 

https://trzebinia.naszemiasto.pl/gmina-trzebinia-otworz-sie-na-pomoc/re

 

Pozdrawiam serdecznie

Pedagog szkolny – Anna Maksymowicz